תכנית "פתוח לרגל שימור"
פתוח לרגל שימור - Open for Conservation  הינה תוכנית שמטרתה לגרום לשינוי תרבותי בתחום השימור בישראל ולהביא לחיבור בין הציבור לעולם המורשת הבנויה ולהוביל מהפכה תרבותית בתחום השימור והמורשת.
בבסיס הרעיון נמצא קידום השימור דרך החוויה, והכרה כי מדובר בכלי נפלא לגיוס קהלים מגוונים בנושא המורשת המעורר תהליכי הטמעת ידע ושינוי הגישה, גם בקרב המשמרים ומקבלי ההחלטות.
התוכנית אמורה להעלות מודעות בתחום השימור הפיזי ותהליכי קבלת החלטות מקצועיות בתחום, לעודד גורמים שונים לפתוח את אתרי המורשת בשלבי השימור הפיזי ולהנגיש את התהליך באמצעים שונים לקהל הרחב, ולקדם פיתוח אתרי המורשת כמשאב תיירותי, תרבותי חברתי וכלכלי.
התכנית הינה בהובלת משרד ירושלים ומורשת, בשיתוף רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

עוד על התוכנית תוכלו לקרוא כאן
 
בית הכנסת הגדול - אתר פרויקט הפיילוט
המושבה מזכרת בתיה הייתה מחלוצות העיסוק בשימור הבנויה בארץ והנחלתו לציבור. המושבה נבחרה להיות זו בה יתקיים פרויקט הפיילוט של תכנית ״פתוח לרגל שימור״. הוחלט כי הפיילוט יתקיים במסגרת פרויקט שימור בית הכנסת הגדול – סמלה של מזכרת בתיה העובר בימים אלו עבודות שיקום ושימור נרחבות בפרויקט משותף למשרד ירושלים ומורשת,  המועצה המקומית והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.
תכנית הפיילוט במושבה מזכרת בתיה מאפשרת התנסות מול מספר גורמים השותפים בתהליך השימור, הכשרה של למנהיגות מקומית בנושא העצמת המורשת המקומית, ושיפור השיח המקצועי בקרב מקבלי החלטות ובעלי הנכסים ברמה המקומית.
לפעמים עבודות השימור באתרי מורשת הן האטרקציה הגדולה ביותר
רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרי מורשת ואגף מורשת ("ציוני דרך") חברו במטרה להכשיר מנהיגות ואמות מידה בתחום שימור המורשת שיגרמו לשינוי תרבותי בנושא השימור. המטרה היא שמכאן ייצא הדור הבא של מומחי השימור בישראל. שמו של המיזם, Open for Conservation ("פתוח לרגל שימור"), מרמז על הרעיון כולו: יצירת שקיפות מלאה ומעורבות של הציבור בעבודות השימור באתרים השונים, כך שהמטיילים יוזמנו להיות שותפים פעילים בשימור – בסיורים, בהתנדבות, בהיכרות מעמיקה עם התהליך כולו ועוד.
"נדמה שלפעמים עבודות השימור באתרי מורשת הן האטרקציה הגדולה ביותר", אומר זאב מרגלית, מנהל אגף שימור ופיתוח ברשות הטבע והגנים. לדבריו, המגמה בעולם ולאחרונה גם בישראל היא ליצור שקיפות של עבודות השימור באתרים, המאפשרת הצצה מרתקת אל העבר, וקבלת זוויות ראייה חדשות על האתר המוכר. זאת לצד יצירת מעורבות פעילה יותר של המבקרים במקום. "לעיתים סיפור השימור מעניין לא פחות מהסיפור ההיסטורי של המקום.
להמשך הכתבה המלאה:
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5603960,00.html
שותפים לפרוייקט
תודה על פנייתכם
תודה על פנייתכם!
נשתדל לשוב אליכם בהקדם.
בינתיים מוזמנים להמשיך לעקוב אחר הפרויקט